Jdi na obsah Jdi na menu
 

 

Historie

Historie FFT se datuje do roku 2004, kdy se tehdy díky svatbě propojily dvě rodiny, a třetí k tomu měla velmi blízko. Slovo dalo slovo, pivo cinklo pivu a tak se začala rodit myšlenka založit tým. Řeč je konkrétně o rodině Podhradských, Brtníků a Mezihoráků. A tak naším "praotcem Čechem" se stal Jirka Podhradský st., jenž se týmu věnuje dodnes. Společně se svým synem Jirkou ml., bratrskou dvojicí Jakubem a Davidem Brtníky a také bratry Petrem a Pavlem Mezihorákovými jsou právoplatnými pilíři, kteří stojí u zrodu týmu FFT Vinohrady, jenž se za léta strávená ve futsalu stal mezi hráči i bafuňáři vcelku známým.fft1.jpg
 

 

2004/2005
Premiérovou sezónu si mužstvo z Vinohrad odbylo na hřišti při ZŠ Mutěnická. První zápas se jevil jako lehký, ale jak se ukázalo, tak byl na dlouhou dobu poslední vítězný. Následovala série proher, i dvouciferných, a tak se FFT ocitlo na samotném chvostu tehdejší 3. třídy. Krom rodiny Podhraských, Mezohoráků a Brtníků se v týmu objevil i Jaroslav Kvarda, Zdenek Pokluda, Michal Pešek, Radek Petr a duo Břínek a Šiška . Jarda se u futsalu neudržel a dal přednost jiným věcem, Břínek se Šiškou se vydali při závěrečné do lesa se sekyrkou a klubovými trenkami a dodneška je nikdo neviděl. Od této chvíle sada dresů postrádá trenky č. 2 a 4.

fft2.jpg

 

 

2005/2006
Přišel krok v našich končinách nevídaný, trenér Jirka dostal důvěru i nadále (důvěru si dal jakožto zakladatel, hrac, kustod a jednatel sám), a to se ukázalo jako velmi dobrý tah. Přišel draft nových tváří do týmu - na hřištík tak mohli soupeři vidět další bijce, Romana Zouhara (dříve hrál v týmu Kastlpiv společně s Brtníky), Tomáš Klusák (fotbalový odchovanec ČAFC) a Ondřej Soudek (s Jirkou a Petrem se znal z dob ZŠ). Od počátku se hra jevila jako kompaktní. FFT okupovalo přední příčky a společně s Panamou B, Agorou a Litrpůlem se pralo o postupovou příčku. Nakonec díky nezájmu Litrpůlu s kanonýrem Tauchmannem postoupit, jsme dostali možnost hrát svoji třetí sezónu ve druhé třídě díky třetímu místu právě my.

-2007-003.jpg

 

2006/2007
Začátek druhé třídy byl sice optimistický, nicméně rozdíl ve kvalitě těchto soutěží byl vcelku znát. Během podzimní části jsme sbírali smolné porážky a o zimní pauze jsme ukupovali předposlední místo. V této době za námi přišel Tomáš Sedlák, který už tehdy ukázal své kvality, Mira Rezner - zkušený Líšeňský odchovanec. V týmu se vystřídalo ještě pár hráčů, zejména Flegmiho jméno (Jakub Malý) se do análů FFT vryje i později. Jaro bylo jako z partesu, cenné skalpy týmů z vyších příček tabulky a závěr sezóny v nesestupových vodách.

futsal-fft-fc-vinohrady.jpg

 

2007/2008
Druhý rok ve dvojce jsme nastupovali o něco zkušenější a mohli jsme navázat na skvělou šňůru z roku předchozího. Poctivé tréninky, svědomitý přístup, dravé mládí a výtečná souhra spolu s dobrou formou nás pasovala do pozice štik o postup do jedničky, nicméně až závěrečný zápas nás posunul na první nepostupové místo. V této sezóně nás posílil Šíra, který vhodně zapadl díky své bojovnosti, rychlosti a umu odstavit soupeře. Naopak Ondřej Soudek odešel na roční hostování, aby nasbíral zkušenosti z jiného pole.

2008/2009
Třetím rokem jsme měli cíle dané jasně, sponzor vypsal vysoké prémie, generální partner uvolnil peníze na nákup posil a v této době se k nám přidávají odkojení Líšňáci Vrbi a Pavka, které přivedl Peši. Tento kup se ukázal jako velmi dobrý tah a FFT od počátku válcovalo soupeře a kráčelo s jistotou postupu do první brněnské třídy. Tým byl až na malé vyjímky kompaktní a bylo z čeho čerpat. Vysněný postup se nakonec stal skutečností a byl řádně oslaven po dobu tří nocí (symbolicky ve spojitosti s třetím rokem ve dvojce) ve známých brněnských hospodách a nevěstincích. Od té doby jsou hráči FFT velmi dobře známí i v jiných sférách, "fanynky" na nás vzpomínají ve velmi dobrém a dodnes si o nás vypráví, jací že to jsme maratonci. Společně s námi postoupili i FC Vinohrady, se kterými jsme sehráli za dobu existence mnoho tuhých bojů a v tomto toce jsme se stali tím úspěšnějším Vinohradským týmem. Nutno vyzdvihnout um brankářského mága Slávka, který k nám přestoupil z Tanga (zájem o něj měla údajně i toho času mistrovská Chrudim, nicméně pozápasové oslavy v týmu FFT Slávka dokonale zlákaly) a výrazně tak dopomohl našemu týmu dokonat naše cíle do zdárného konce.

p1020115.jpg

 

2009/2010
Obavy z nováčkovské sezóny v první brněnské třídě se jevily jako liché a tým FFT kolektivně potvrzoval své kvality - na futsalové půdě. Zápasy to byly opravdu velmi kvalitní a my nadále futsalově rostli. Zápasy jsme sice nevyhrávali extrémní převahou, ale kolektivní hrou a zastupováním jeden za druhého. Pokud se k tomu připočte i naprostá pohoda na hřišti, v kabině i mimo ni, máme z toho překvapivé umístění v první polovině tabulky 1. brněnské třídy. Tuto sezónu nás bohužel opouští FC Vinohrady, jak se později ukazuje, jen na rok a další Vinohradská derby tak budou připisována na naše konta.

Pokud chceme dodržovat neustále rostoucí trend naší formy, sezóna 2010/2011 nemohla být o ničem jiném než o honbě za boj o první místa zajišťující postup do okresu. A to se také úspěšně dařilo. Ustálený tým se zažitým futsalovým systémem s poctivou obranou a jistým brankářem se od úvodu usídlil na čele futsalového pelotonu a zápas od zápasu se přetahoval s jinými týmy o toužebné postupové místo. V závěru sezóny jsme se však nesetkali s přílišnou fazónou a zakončili rok pod pomyslným Olympem. Alespoň na poli pohárovém zažil náš tým největší úspěch, a to postup v Brněnském poháru až do semifinále (přes Helas, Žabinské vlky...), kde nás zastavil v poměru 3:1 t.č. druholigový Tomson.

O to očekávanější je sezóna 2011/2012, kterou si budeme pamatovat jako zlomovou. Už jen proto, že jsme se rozhodli pro vytvoření B týmu a posílit tím zdravou konkurenci hráčů a jejich následnou fluktuaci mezi A a B. Bylo třeba rozšířit soupisku, a tak se rozhodily sítě mezi hráče volné na trhu přestupů. Pečlivě vybranými po 4 kolech castingů byli: Jakub Malý, David Malý, Roman Koutný, Jan Gala a staronové tváře - Mara Novotný, který s FFT pěknou řádku let jen trénoval, ale nakonec se nechal ukecat, aby výraznou měrou pomohl v boji o nejlepší výsledky. Po dvou letech se vrátil i Ondřej Soudek a tak se na dvou polích vydáváme vstříc bojům o mety nejvyšší. Áčko sice nevkročilo do sezóny zrovna nejlépe, ale následnou šňůrou deseti neprohraných zápasů se dotáhlo až na druhou příčku. Dvojzápas bez výhry zhatil těžce vydobytou pozici mezi pelotonem vyrovnaných týmů, ale nakonec jsme přezimovali na děleném 4. místě. Béčku sice rozjezd se zapůjčenými dresy krapet trvá, ale s novými dresy přišla i chuť a neskutečná střelecká potence - a to nejdůležitější - první místo po podzimní části s luxusním náskokem 9 bodů. Jak tomu bývá zvykem, FFT bojuje především s nevyrovnanými výkony po celou polovinu sezóny. A tu si jak A, tak i B vybrali na jaře. Áčku hatila postupové cíle především produktivita a tak se postupně propadlo až na konečnou osmou příčku. Béčko sice také zaváhalo a ztratilo luxusní náskok, nicméně až do posledního kola jsme měli svoji první příčku zcela ve svých rukou. Vedení proti třetímu Eldu se nám nepodařilo udržet a remíza nás poslala na konečnou druhou pozici. S o to větší chutí jsme si zastříleli proti první Elišce a debaklem 7:1 jsme zakončili premiérovou postupovou sezónu.

2011-11-13-09.51.17.jpg

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Sezona 2012/2013

V pořadí již čtvrtý soutěžní ročník strávil A tým FFT v klidných vodách 1. třídy. I když myšlenky spojené s dalším vývojem a postupem mužstva do vyšších soutěží byly vždy na pořadu dne, tak ne a ne se z této soutěže posunout dále. Pomoci tomu měli svými zkušenostmi kluci, kteří měli za sebou spoustu odehraných zápasů ve vyšších soutěžích a to Honza Borýsek a Martin Lewkin (u kterého se kapitán mužstva vždy u psaní zápisu pořádně zapotil, protože mu každý říkal Levkoš a nikdo nevěděl, jak se jeho příjmení píše). Do brány se po delší časové odmlce vrátil Gárf (stejný problém u zápisu), který nám tak vytrhl trn z paty po nepříliš plánovaném konci kariéry Slávka. Snaha Honzy a Levkoše vštěpit nám základní herní prvky "velkého" futsalu se ne vždy setkala s úspěchem u občas i alkoholem opojených hlav hráčů FFT a tak z toho nakonec sezony byla pro Ačko pátá příčka v tabulce a následný další ročník strávený v 1. B třídě.

Sezona 2013/2014

Do pětice všeho dobrého a zlého to konečně vyšlo a tato sezóna byla důležitá hlavně z důvodu vysněného postupu do Okresního přeboru brněnského futsalu. No není to v provedení FFT žádný raketový start, ale spíše vzestup typu "pomalu, ale jistě" každopádně to byl vždy posun dopředu - tedy nahoru, a to se zkrátka počítá. Jak se taky říká, že historie se na způsoby, kterým byly úspěchy dosaženy, příliš neptá, tak se přeci jenom sluší dodat, že sportovně jsme ten ročník nebyli nejlepší a skončili v tabulce až na třetím fleku, ještě o skóre, ale zkrátka osud tomu tak chtěl, že jeden z týmů postup odmítl, štěstí přeje připraveným a my jsme zrovna stáli opodál a tak jsme zkrátka možnost zahrát si vyšší soutěž dostali a rádi ji následně přijali. Do důležitých bojů již nezasáhl dlouholetý člen kádru Ondra a v průběhu sezóny si také poslední starty za FFT připsali Pavka a Peši.

Zatímco jedni odcházeli nebo končili s futsalovou kariérou, tak Vrbi a Tomáš se naopak chopili příležitosti hostovat za tým hrající tou dobou Krajský přebor, což se v budoucím vývoji týmu ještě ukáže jako důležitý milník, ale o tom níže a později. V životě zkrátka nejde všechno hned a chce to trošku uzrát a v barvách FFT to na dlouhou dobu platilo stejně tak.