Jdi na obsah Jdi na menu
 

 

Rozhovor s Romanem Zouharem

29. 1. 2019

Po delší odmlce se vracíme i k tématu rozhovorů s hráči a funkcionáři klubu. No a začneme hned tím nejvyšším bafuňářem, ředitelem, prezidentem a sekretářem klubu a současně hrajícím kapitánem B - mužstva, Romanem Zouharem.

 

Ahoj Romane. Popiš nám svoje sportovní i futsalové začátky.

Moje sportovní začátky byly trochu jiné než s míčem u nohou, byly naopak s míčem v rukách, jako malý jsem hrál basketbal. Když jsem nedosáhl požadované výšky, přeorientoval jsem se později na futsal. Tehdy to byl ještě sport v plenkách, hrálo se na pískových nebo štěrkových hřištích, ale týmů bylo dost a nadšení hráčů taky. Své první futsalové krůčky jsem dělal v týmu Rockers Brno, po zániku tohoto týmu jsem pak přešel do týmu Kástlpiv.

 

Jak si se dostal do FFT. A co pro tebe FFT znamená?

Do FFT jsem se dostal opět po zániku týmu Kástlpiv, přes Kubu Brtníka, který znal tehdejšího vůdce mančaftu Jiřího Podhradského. FFT je pro mě rodina. Vždycky to byl kamarádský až téměř rodinný tým, který kromě výsledků hleděl na týmovou spolupráci a kamarádství hráčů nejen na hřišti, ale i mimo něj. Po předání žezla do mých rukou se v této nastolené cestě snažím pokračovat.

 

Kdy a jak si byl zvolen „bossem FFT“ ?

Tak to vím naprosto přesně: Bylo to na valné hromadě spolku na konci roku 2012, přesně 15.12.2012. Následující rok, přesně 3.7.2013 odešla na Ministerstvo vnitra žádost o změnu jednatele tehdejšího sdružení, později pak spolku. Zvolen jsem byl jednohlasně a jakákoliv opozice byla potlačena, vězněna a později vyhoštěna nejen z našeho týmu, ale i z České republiky JJJ

 

Jak se ti tato pozice zamlouvá a co pro tebe znamená?

Znamená to pro mě určitou zodpovědnost, přece jen se za ty roky stala z malého klubu úspěšná organizace, která má v současné době dva týmy. A tým reprezentuje v Divizi, B tým v 1.třídě brněnského přeboru. Jinak tato pozice znamená krom různých schůzí, papírování a shánění sponzorů i třeba praní dresů a vyplňování soupisky před zápasem jako kapitána, takže ne vždy se mi pozice „bosse“ zamlouvá. V porovnání třeba s bossem komety Liborem Zábranským mám trochu jinou startovní čáru J

 

Co se ti v FFT líbí a co bys naopak změnil?

V FFT se mi líbí to, že jsme všichni normální chlapi, žádní mistři světa. Pokud se někdo takový řekněme trochu odlišný hráč k nám dostal, tým to naštěstí nerozložilo a takový jedinec časem sám dobrovolně odešel hledat si jiný tým, třeba ten se samými mistry světa. Řečeno slovy Gustáva Husáka: „Něch odpadně, čo je oportunistické“. Čo tedy bolo oportunistické, to nakonec samo odpadlo J

Co se případných změn týká, myslím, že v současné době není moc co měnit nebo koho měnit.

 

Loňské sezona byla velmi úspěšná (postup A i B týmu), jaké cíle jste si vytyčily pro tuto sezonu a jak se daří tyto cíle naplňovat?

Po loňské úspěšné sezoně, kdy postoupily oba dva naše týmy (áčko do Divize, béčko do 1.brněnské třídy) bych si přál letos, aby se oba týmy ve svých soutěžích zachránily a trochu se stabilizovaly. Zatím se snad daří stanovené síle naplňovat. Béčko je po podzimní části soutěže v klidném středu tabulky, áčko tvrdě bojuje o udržení se v Divizi a věřím, že se to podaří.

 

V čem vidíš, že mají týmy (A i B) největší rezervy? A s čím ji naopak spokojený?

U áčka si netroufnu říct, viděl jsem pár zápasů na podzim, možná kluci byli ke konci trochu nekoncentrovaní, možná rychleji došly síly, protože některé zápasy ztratili až těsně před koncem, to samé teď v jarní části soutěže. Určitě taky hraje roli až příliš zranění na klíčových postech (např. gólman), občas taky špatné rozhodování arbitrů, no a někdy i to štěstí trochu chybí.

U béčka jsou rezervy asi v taktice, nemáme nějaké signály. Spokojený su hlavně s nasazením a bojovností. To můžu napsat pro oba dva týmy, protože jsem si nevšiml, že by někdo něco vypustil.

 

Jak je podle tebe rozdíl je mezi první a druhou třídou, který jste loni jako B tým vyhráli?

Rozdíl mezi druhou a první třídou je, v první třídě mi přijde, že ty mančafty jsou silnější, hráči jsou mladší a víc běhaví, už je tam i nějaká taktika a signály. Jsou tam i nějaká béčka některých týmů z vyšší soutěže, tak to už je pak šrumec, když proti tobě nastoupí hráč z krajského přeboru, který hraje o dvě soutěže výš.

 

Jaké jsou tvoje ambice v FFT (sportovní/ funkcionářské…)?

Moje sportovní ambice už vzhledem k mému věku nijak velké nejsou. Chci každý zápas dohrát hlavně bez zranění J Funkcionářské ambice taky nějaké nemám. Pokud to nebudu z časových nebo jiných důvodů zvládat, rád to předám někomu schopnějšímu J

 

Tréninky občas dost prožíváš, jaký seš v soukromém životě?

V soukromém životě některé věci také prožívám víc, stejně jako tréninky. Pokud mě něco zlobí, umím to někdy hlasitě pojmenovat. To ale není v dnešní době dobrá vlastnost a spíš mi to škodí.

 

Na závěr nám popiš svůj mimofotbalový život (rodina, práce, koníčky).

Rodinu nemám, práci mám novou a jsem tam teprve krátký čas na to, abych mohl hodnotit, to snad až s větším časovým odstupem. No a koníčky jak jinak než sportovní. Krom futsalu ještě v zimě lyže, v létě kolo. Taky trochu té kultury, návštěva rockových koncertů a četba historických knih nebo autobiografií.